Negatiivinen kierre uhkaa Arsenalia

Jalkapallon tammikuinen siirtoikkunakuhina on tällä hetkellä täydessä käynnissä. Valioliigan osalta ikkunan suurimpia häviäjiä saattaa olla, jälleen kerran, Arsenal.

Pelaajamateriaali heikentynyt suhteessa päävastustajiin

Arsenalin manageri Arsene Wenger on jo pitkään uinut jääräpäisesti vastavirtaan ja pyrkinyt rakentamaan joukkueensa kasvattamalla nuoria lupauksia valmiiden pelaajien ostamisen sijasta. Isoja pyttyjä strategia ei ole tuonut ja nyt juna on ajamassa lopullisesti Emirates Stadiumin ohitse. Tammikuun siirtoikkunassa Alexis Sanchez ja Mesut Özil ovat lähtökuopissa. Joidenkin mielestä kyseessä ovat Arsenalin nykyisen rosterin viimeiset maailmanluokan pelaajat.

Wengerin jääräpäinen taktiikka olla ostamatta juurikaan valmiita laatupelaajia on tulossa tiensä päähän. Sen seurauksena Arsenalin pelaajamateriaali on vuosi vuodelta heikentynyt suhteessa pahimpiin kanssakilpailijoihin. Pelaajiston osalta sekä rosterin laajuus on kaventunut että myös terävin kärki heikentynyt, mikä on pitkässä juoksussa kestämätön tie. Paljon on puhuttu siitä kuinka Arsene Wenger on jäänyt pelitaktisesti jälkeen nykyisiin maailman parhaisiin valmentajiin vertailtaessa. Tuossakin on totuuden siementä, mutta pelaajamateriaaliin suhteutettuna valmentaja-Wenger on kuitenkin suoriutunut tulosten valossa edelleen kohtuullisen hyvin. Manageri-Wenger on sen sijaan kerta toisensa jälkeen antanut siirtoikkunoiden aikana liikaa tasoitusta Valioliigan muille suurjoukkueille. Tämänkin kauden joukkueessa on edelleen samat vanhat ongelmat. Puolustuskalusto ei ole Valioliigan huippuluokkaa, keskikentän pohjalta puuttuu edelleen se tarvittava ”matic” tai ”kante” eikä Arsenalilla ole vieläkään sarjan top 5 hyökkääjää.

Arsenalin nousu vaatii uusia tuulia

Arsenal jäi viime kauden päätteeksi pitkästä aikaa ilman paikkaa Mestarien Liigassa. Sama kohtalo näyttää erittäin todennäköiseltä myös tämän kauden osalta. Mestarien Liigasta ulos jääminen vaikuttaa seuraan negatiivisesti kahdellakin eri tavalla. Euroopan rahakkaimman sarjan missaaminen syö paljon tulovirtaa erityisesti suhteessa sinne selvinneisiin joukkueisiin. Tällä kaudella Mestarien Liigassa pelaa peräti viisi joukkuetta Valioliigasta. Ne kaikki selvisivät myös alkulohkostaan jatkoon, joten kanssakilpailijat keräävät mukavan potin siinä missä Arsenal seuraa rahavirtoja sivusta ja kisaa vain huomattavasti pienempien tulojen Eurooppa-Liigassa.

Ilman paikkaa Mestarien Liigassa on myös erittäin vaikea houkutella jalkapallomaailman kirkkaimpia tähtiä joukkueeseen. Arsenal ei muutoinkaan kovin houkuttava vaihtoehto huippupelaajille tällä hetkellä ole. Arsenalin nykyinen pelaajamateriaali ei anna lupauksia isosta menestyksestä jatkossakaan eikä seura ole tunnettu avokätisestä palkanmaksustaan. Arsene Wenger peräsimessä ei myöskään ole enää ainakaan pelaajia puoleensa vetävä tekijä, pikemminkin päinvastoin. Negatiivinen kierre uhkaa vahvasti Arsenalia tulevina(kin) vuosina. Ilman Mestarien Liigaa ei ole helppo houkutella huippupelaajia Emirates Stadiumille eikä seura saa isoja tulovirtoja. Ilman huippupelaajia ja isoja tulovirtoja on taas erittäin vaikea selviytyä Mestarien Liigaan. Kierrettä on vaikea katkaista.

Uuden stadionin piti nostaa Arsenalin taloudellisesti uudelle tasolle. Jostain syystä Arsenal on kuitenkin ollut rahankäytön osalta Valioliigan kitsain suurjoukkue. Lippujen hinnat ovat olleet uuden stadionin aikana erittäin korkeat. Niitä on vaikea perustella kannattajille, kun pelaajiin ei ole missään vaiheessa investoitu samalla tavalla kuin pääkilpailijat ovat tehneet. Omistajaportaasta huokuu kunnianhimon puute. Todellista halua tehdä kaikkensa, välillä myös riskiä ottaen, Arsenalin maailman huippujoukkueena pitämiseksi ei näytä löytyvän.

Arsenalin kannattajien kärsivällisyyttä on koeteltu viime vuosien aikana urakalla. Selitykset eivät nykyisessä tilanteessa enää auta. Ne aiheuttavat ainoastaan lisäpahennusta kannattajien joukossa. Nyt on tekojen aika. Jokin pitää muuttua seuran johtamisessa ja strategiassa. Paluu Valioliigan top 3 joukkueeksi vaatii merkittävää taloudellista panostamista ja todennäköisesti myös Arsene Wengerin vaihtamista uuteen, modernimpaan manageriin. Huippuhankintoja on nyt tehtävä, vaikka siirroista jouduttaisiinkin maksamaan seuran jo pitkään karsastamaa ylihintaa ja palkkatasoa jouduttaisiin nostamaan. Muutoin Arsenal vaipuu pysyvästi Valioliigan ylemmän keskikastin seuraksi. Se olisi Arsenalin resursseilla, perinteillä ja kannattajapohjalla melkoinen sääli.  

Uudemmat ja aiemmat kolumnit
Kommentit