Valioliigaennakko 2019-2020 osa 1

Valioliigakauden 2019-2020 ennakkoasetelmia voisi kuvailla kärjen osalta sanoilla voimasuhteet ennallaan. Manchester City ja Liverpool ovat edelleen ne suurimmat mestarisuosikit. Haastajista Manchester United on vahvistanut merkittävästi puolustustaan, mutta muutoin kovin suuria askeleita eivät kärkijoukkueet kesän siirtomarkkinoilla ole ottaneet. Valioliigan ylivoimaisesti kovin hankinta tälle kaudelle on joka tapauksessa kolmikirjaiminen kaveri nimeltä VAR.

Mestarisuosikit

Manchester City

Manchester Cityn valta-asemaa brittifutiksessa ei juuri kyseenalaisteta tämänkään kauden alla. Pep Guardiolan miehistö on jälleen suuri suosikki uusimaan Valioliiga-mestaruutensa. Vedonlyöntiyhtiöt arvioivat Cityn vievän mestaruuden yli 60% todennäköisyydellä eikä tätä arviota voi isommin kiistää. Guardiolan dominoivaan pallonhallintaan perustuva pelityyli on ollut myrkkyä vastustajille brittein saarilla. City on ollut suvereeni erityisesti syksyisin ja keväisin kun pelikentät ovat huippukunnossa. Pieni yskimisvaihe ajoittui viime kaudella keskitalveen.

Siirtomarkkinoilla City ei ole tänä kesänä pröystäillyt. Merkittävin tulija on espanjalainen Rodri, joka hankittiin Atletico Madridista. Hän tuo kaivatun vaihtoehdon Fernandinholle keskikentän pohjalle. Muutoin joukkueen runko oli jo valmiiksi niin vahva, ettei suurille lisäyksille ole ollut tarvetta. Leroy Sanen huhuttu siirtyminen Bayern Muncheniin veisi toki yhden hyökkäysaseen joukkueesta pois. Sane ei kuitenkaan nauttinut Pepin luottamusta tärkeimmissä kamppailuissa viime kaudella. Cityn tappiota Valioliigan mestaruustaistossa voi spekuloida lähinnä sillä, että lukuisten pettymysten jälkeen pääkeskittyminen lienee tällä kaudella ehdottomasti Mestarien Liigan puolella. Tästä huolimatta Valioliigan mestaruus hoitunee siinä sivussa jälleen kerran.

Kausivedot: Manchester Cityn kohdalla mieluisia kausivetoja on hankala löytää. Joukkue menestyy lähes varmasti, mutta kertoimetkin ovat minilukemissa. Tämä saattaisi olla se kausi, kun Gabriel Jesus haastaa tosissaan Sergio Agueron ykköshyökkääjän aseman. Mikäli vastuu hyökkääjien välillä jakautuu aikaisempaa tasaisemmin, saattaa varma avainpelaaja Raheem Sterling nousta joukkueen parhaaksi maalintekijäksi. Tälle Unibet tarjoaa ihan kelpo kerrointa 4.00. Sterling ei ole kahdella edellisellä kaudellakaan jäänyt kuin kolmen ja neljän maalin päähän Aguerosta.

Liverpool

Liverpoolin viime kausi oli tuloksellisesti loistava. Valioliigassa lähes uskomattomasti 97 sarjapistettä ei riittänyt mestaruuteen, mutta Mestarien Liigan pytty toi mukavasti balsamia haavoille. Pelillisesti Liverpool oli Valioliigassa Cityä yhtä pistettä enemmän perässä kauden aikana, mutta raapi todella kovalla prosentilla vaikeistakin otteluista voittoja. Jurgen Klopp muutti joukkueensa pelityylin huomattavasti aikaisempaa puolustavammaksi ja tähän on tuskin tulossa suuria muutoksia tälle kaudelle, kun peli oli niin tuloksekasta.

Liverpool on ollut äärimmäisen maltillinen kesän siirtomarkkinoilla ja pelaa käytännössä samalla nipulla kuin viime kaudella. Hyökkäyksen timanttisen kolmikon Mane-Firmino-Salah kuorma oli valtava viime kaudella ja koko kolmikko sai rasitusta myös nyt kesällä edustamiensa maajoukkueiden arvokisoissa. Avainpelaajien jaksaminen on ehkä pienoinen kysymysmerkki ja voi olla, että Klopp joutuu käyttämään viime kautta enemmän Divock Origin ja Xherdan Shaqirin kaltaisia pelaajia antamaan taustatukea ykköskolmikolle. Liverpool on jälleen Cityn kovin haastaja tällä kaudella, mutta Pep Guardiolan poppoon biittaaminen pitkässä sarjassa tulisi pienoisena yllätyksenä.

Kausivedot: Liverpoolin viime kauden huikeassa pistesaaliissa oli hyvää runiakin mukana. On vaikea uskoa, että joukkue yltäisi läheskään samoihin pisteisiin tällä kaudella. Liverpoolin alle 87,5 pisteelle tarjotaan Unibetillä kerrointa 1.75 ja itse tartuin tähän pelikohteeseen.

Haastajat

Tottenham

Pokaalit ovat vielä kiertäneet Tottenhamia, mutta Mauricio Pochettino on nostanut seuran ainakin hetkellisesti Lontoon ykkösseuraksi ja kestonimeksi Mestarien Liigaan. Se on ehdottoman kova suoritus. Pochettino on tehnyt oikeastaan kaiken minkä on voinut. Sen viimeisen askeleen ottaminen vaatisi seurajohdolta isompaa panostusta rosteriin. Tottenhamin pelaajamateriaali on jo pitkään ollut kärjeltään terävä, mutta laajuudeltaan kapea.

Tänä kesänä Spurs rikkoi joka tapauksessa siirtoennätyksensä hankkiessaan Lyonista ranskalaisen Tanguy Ndombelen, jota pidetään hyvänä kahden suunnan keskikenttäpelaajana. 22-vuotiaana kehitysvaraakin luulisi vielä olevan, joten Tottenhamissa odotukset Ndombeleen kohdalla ovat kohtuullisen korkealla. Nimekkäin lähtijä kesän aikana oli Englannin maajoukkuemies Kieran Trippier, joka siirtyi Atletico Madridiin. Saman pelipaikan Serge Aurier ja kehittyvä lupaus Kyle Walker-Peters takaavat kuitenkin sen, ettei Spurs jää oikean puolustajan osalta tyhjän päälle. Tottenham on viime kauden kivikovan kärkikaksikon vakavin haastaja tällä kaudella, mutta todellinen mestaruustaistoon nouseminen vaatisi todennäköisesti vielä 2-3 laatupelaajan hankkimista ennen siirtoikkunan päättymistä.

Kausivedot: Itselläni on aika vahva luotto siihen, että Tottenham suorittaa vahvasti tälläkin kaudella. Viime kauden pistesaaliista petraaminen on täysin mahdollista. Spursin yli 72,5 sarjapisteelle saa Unibetiltä ihan mukavan kertoimen 1.85. Chelsealla ja Arsenalilla on jonkin verran kysymysmerkkejä kauden alla ja Tottenham onkin ehdoton suosikki Lontoon ykköseksi tällä kaudella. Tälle tapahtumalle Unibet antaa kertoimen 2.10.

Manchester United

Tasapainoiset kaudet ovat Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen olleet vähissä Manchester Unitedissa. Sellaiseksi ei voi millään muotoa laskea myöskään kolmijakoista viime kautta. Jose Mourinhon karistettua Old Traffordin pölyt niskastaan, sai uusi luotsi Ole Gunnar Solskjaer ManUn hetkeksi hurjaan lentoon, mutta loppukausi toi taas runsaasti lunta tupaan. Oikeastaan kukaan ei tulevan kauden alla voi olla varma siitä onko Solskjaer ManUn peräsimessä lintu vai kala.

Vaikka Solskjaer onkin omien sanojensa mukaan hyökkäävää jalkapalloa tukeva manageri, on ManU tehnyt kesän aikana isot satsaukset nimenomaan puolustukseensa. Aaron Wan-Bissakan ja Harry Maguiren megahankintojen luulisi tietävän sitä, että Unitedin puolustus pitää tällä kaudella paremmin kuin sekaisena viime kautena. Näin ainakin mikäli maalivahti David De Gea palaa heikon kauden jälkeen takaisin omalle huipputasolleen. Hyökkäyksen osalta kysymysmerkkejä onkin sitten enemmän. Paul Pogba ja Romelu Lukaku ovat olleet puolittain lähtökuopissa ja Alexis Sanchezin suureen comebackiin uskoo enää aniharva. Ailahtelevasta Anthony Martialistakaan on vaikea sanoa mitään varmaa kauden alla. Kyvyt riittäisivät, mutta henkisellä puolella tuntuu olevan ongelmia. Solskjaerilla on melkoinen savotta pitää isoegoiset tuittuilijat Pogba, Sanchez ja Martial aisoissa mikäli homma ei lähde kulkemaan oikeaan suuntaan. Paperilla ManUlla on periaatteessa erittäin vahvat palaset kasassa ja Solskjaerin manageritaitojen varassa on lopulta pitkälti se, kuinka korkealle United yltää tämän kauden Valioliigassa.

Kausivedot: Kesän isoimmat hankinnat Aaron Wan-Bissaka ja Harry Maguire ovat loistavia pakkeja nimenomaan puolustussuuntaan. Kaiken järjen mukaan ManU:n päästetyt maalit tulevat vähenemään merkittävästi tällä kaudella, joten peleihin kelpaa Unibetiltä ManU päästää alle 46,5 maalia kertoimella 1.85.

Chelsea

Maurizio Sarrin aikakausi Stamford Bridgellä jäi lopulta vain yhden kauden mittaiseksi. Vaikka Chelsea Eurooppa-liigan pokaalin nappasikin, eivät kannattajat vaikuttaneet kovin tyytyväisiltä Sarriin eikä Sarri puolestaan kovin tyytyväiseltä oloonsa Lontoossa. Uusi manageri on sen sijaan varmasti miltei kaikkien chelsealaisten mieleen. Seuralegenda Frank Lampard nousi jo yhden kauden valmentajakokemuksen jälkeen Chelsean ykkösluotsiksi. Tätä voidaan pitää melkoisena riskinä. Lampardin kohdalla ollaan varmasti tulosten osalta kärsivällisempiä kuin esimerkiksi Sarrin, mutta onko hän oikeasti valmis jo nyt näin suuriin saappaisiin?

Kesän siirtomarkkinoiden ylivoimaisesti suurin asia Chelsean kohdalla oli tietenkin Eden Hazardin siirtyminen Real Madridin valkoisiin.Hazard on ollut vuosikausia Chelsean hyökkäyspelin sielu ja on melkoinen kysymysmerkki miten hänen poissaolonsa saadaan korvattua. Seuran siirtobannin takia jo aikaisemmin tammikuussa etukäteen tehty hankinta Christian Pulisic ei ainakaan siihen kykene. Ruben Loftus-Cheekin ja Callum Hudson-Odoin kevään loukkaantumiset ja poissaolot vielä tämänkin kauden alkaessa ei ainakaan helpota tehtävää. Kokeneiden sotaratsujen Willianin ja Pedron riittävyys isoon rooliin Valioliigan huippujoukkueessa voidaan hiljalleen kyseenalaistaa. Hyökkääjistöönsä Chelsea on saanut sentään tuoretta verta kun Tammy Abraham ja Michy Batshuayi kutsuttiin lainapesteiltä takaisin sinisiin. Chelsea on lähtökohtaisesti omissa papereissani perässä arvioitua kärkinelikkoa, mutta tulos voi olla hyväkin jos Lampard osoittautuu managerikyvyksi jo näin nopealla aikataululla.

Kausivedot: Chelsean ykköshyökkääjää on vaikea arvioida ennen kauden alkua. Vahvimmat vaihtoehdot ovat Olivier Giroud ja Tammy Abraham. Giroud ei ole tunnettu minään kovana maalinsylkijänä, joten Abraham voisi olla hyvä veikkaus Chelsean maalikuninkaaksi. Jo Swansean paidassa pari kautta sitten kelpo otteita Valioliigassa esittänyt Abraham marinoitui viime kaudella Championshipissä, jossa takoi peräti 26 osumaa. Nyt voisi olla todellisen läpimurron aika. Unibet tarjoaa kertoimen 4.00 Abrahamille Chelsean maalikuninkuudesta.

Arsenal

Unai Emeryn avauskausi Arsenalin peräsimessä sisälsi joitain valonpilkahduksiakin, mutta loppukauden floppaus jätti kuitenkin karvaan maun monen kannattajan suuhun. Hyökkäyskolmanneksella homma sujui varsin hyvin, mutta oma pää vuoti aivan liikaa. Etenkin vierasotteluissa, joissa Arsenal päästi lähes kaksi maalia per ottelu kauden aikana!

Kesän aikana yksi jos toinenkin on ihmetellyt Arsenalin siirtopolitiikkaa. Suorastaan karmealta näyttävää puolustuskalustoa ei ole vahvistettu millään tavalla, mutta huomattavasti paremmalta näyttävään hyökkäävään osastoon on sen sijaan hankittu lisävahvistusta. Joukkueen rakentamisen logiikasta on vaikea saada kiinni, mutta ehkäpä jäljellä olevat siirtoikkunan päivät tuovat vielä vahvistusta puolustukseen. Mikäli näin ei käy on Arsenalille helppo povata vaikeaa Valioliigakautta. Maaleja tykkimiehet todennäköisesti kyllä iskevät, mutta puolustus vuotaa sitä tahtia, että paikka Mestarien Liigassa jäänee haaveeksi tälläkin kaudella.

Kausivedot: Arsenalin kausivetojen osalta kannattaa ehdottomasti katsoa siirtoikkuna loppuun saakka. Mikäli puolustukseen ei saada uskottavia vahvistuksia lähtee ainakin minun pelitililtäni patterillinen Arsenal-vastaisia vetoja. Unibetillä tarjolla on esimerkiksi alle 68,5 pistettä kertoimella 1.72 ja ei sijoitu neljän parhaan joukkoon kertoimella 1.57. Myös hedaritappiot Tottenhamia (1.45) ja ManUa (1.68) vastaan olisivat tällöin pelattavissa.

Taistelee europaikoista

Leicester

Leicesterin tilanne näyttää kauden alla erittäin lupaavalta. Viime kauden ensimmäinen puolisko oli joukkueelle vaikea, mutta peliesitykset paranivat huomattavasti kauden loppua kohden. Kaksi uutta tulokasta vaikuttivat tähän merkittävästi. Brendan Rodgersin saapuminen manageriksi oli tärkeä asia ja kentällä palaset loksahtivat paikoilleen keskikentän moottorin Youri Tielemansin saapumisen myötä. Molemmat jatkavat Leicesterissä myös tällä kaudella mikä tietänee hyviä asioita ketuille.

Yhden ison kolauksen Leicester kesän siirtomarkkinoilla kärsi, kun puolustuksen jykevä hahmo Harry Maguire siirtyi isompiin ympyröihin Manchester Unitedin paitaan. Paikkaaja on hankinnassa, mutta Maguiren panoksen korvaavan pelaajan löytäminen on liki mahdotonta. Tielemansin pysyvän siirron lisäksi tulopuolella oli myös kelpo työtä Newcastlessa tehnyt Ayoze Perez, joka pelasi viime keväänä Valioliigauransa parhaat ottelut. Hyökkäystä johtaa edelleen konkari Jamie Vardy, mutta hyökkääviin rooleihin on tarjolla myös mukavasti kehittyviä nuoria kavereita Harvey Barnesin, Demarai Grayn ja Kelechi Ihenachon johdolla. Mikäli Maguiren lähtö ei näy liikaa puolustuspelissä, on Leicesterillä potentiaalia nousta yllättävänkin korkealle sarjataulukossa. Ei ihan sinne neljän vuoden takaisen sensaatiomestaruuden tasolle sentään, mutta nappionnistumisella jopa Arsenal ja Chelsea voivat olla tiukoilla kettulauman kanssa.

Kausivedot: Itse olen Leicester-myönteinen kauden alla. Pelattavaa löytyy Unibetiltä esimerkiksi kohteista sijoittuu 10 parhaan joukkoon kertoimella 1.55 ja yli 53,5 sarjapistettä kertoimella 1.85.

Everton

Evertonin peliesitykset ailahtelivat melkoisesti viime kauden aikana eikä se lunastanut täysin paperilla olevaa potentiaaliaan. Pelaaminen oli pääosin staattista ja intohimotonta. Manageri Marco Silvan on saatava tällä kaudella enemmän irti laadukkaasta pelaajamateriaalista.

Moise Keanin hankinta Juventuksesta saattoi hyvinkin olla viimeinen puuttuva palanen Evertonin palettiin. Viime kaudella joukkue ei tahtonut löytää miehistöstään riittävän laadukasta hyökkääjää ja Richarlison joutuikin ajoittain pelaamaan piikissä vieraalla pelipaikalla. Kean ja kehittyvä Dominic Calwert-Lewin saattavat tällä kaudella poistaa Evertonin hyökkääjäongelmat. Evertonilla on mielestäni Leicesterin tapaan potentiaalia haastaa parhaassa tapauksessa jopa Arsenal ja Chelsea kisassa top 6 paikoista. Mikäli joukkueen alisuorittaminen kuitenkin jatkuu, saattaa Silvan aikakausi tulla päätökseensä jo kesken kuluvan sesongin.

Kausivedot: Everton on minulle hyvin vaikea arvioitava kauden alla. Pelaajamateriaali riittää korkealle, mutta viime kauden perusteella itselläni ei ole täyttä luottoa manageri Marco Silvan kykyihin. Passaankin Evertoniin liittyvät kausivedot kokonaan ja pyrin muodostamaan kauden aikana esitysten perusteella tarkemman kuvan joukkueen tämän kauden iskukyvystä. Silva on saattanut hyvin oppia viime kauden virheistään.

Wolverhampton

Wolverhampton karautti nousijana viime kaudella todella komeasti suoraan sijalle 7 sarjataulukossa. Joukkue pelasi lähes koko kauden vastustajan tason mukaisesti eli kärkijoukkueita vastaan erinomaisesti, mutta nimettömämpiä nippuja vastaan puolestaan turhan usein vaisusti. Syvällä makaavien joukkueiden puolustuksia vastaan Wolvesilla oli ongelmia. Joukkue pysyi koko viime kauden hämmästyttävän terveenä mikä avitti hyvän sijoituksen saavuttamisessa merkittävästi. Tällä kaudella haasteet lisääntyvät jos ja kun sudet esiintyvät Valioliigan ohessa myös Eurooppa-liigan lohkovaiheessa.

Kasvanutta rasitusta silmällä pitäen Wolves hankki kesän siirtoikkunassa hyökkääjä Patrick Cutronen AC Milanista. Muutoin joukkue pelaa tämän hetken tiedon mukaan koko lailla viime kauden rosterillaan. Wolves on laatujoukkue ja pystyy laittamaan yksittäisissä otteluissa minkä tahansa vastustajan tiukoille. Todennäköisen Eurooppa-liigan tuoman lisärasituksen myötä sijan 7 uusiminen tällä kaudella tulisi silti ainakin minulle pienoisena yllätyksenä.

Kausivedot: Wolverhampton voi olla mielestäni haavoittuvainen joukkue tällä kaudella. Pelaajamateriaali on edelleen varsin kapea ja kokemattomalle eurojoukkueelle Eurooppa-liiga olisi iso kanto kaskessa. Wolves-vastaisissa vedoissa saattaisi olla ideaa. Alle 52,5 sarjapisteelle saa Unibetiltä kertoimen 1.85. Ykköskärki Raul Jimenez ei ole mikään kliininen viimeistelijä, joten loistavaan vireeseen viime kauden jälkimmäisellä puoliskolla päässyt Diogo Jota haastaa hänet tiukasti sisäisessä maalipörssissä. Raulin etuna on rankkarien vetäminen, mutta Jotan kerroin 2.75 on silti kokeilemisen arvoinen. Uusi hankinta Patrick Cutrone kyttää Raulin pelipaikkaa, jos homma ei tällä kaudella lähde kulkemaan.

VAR

Käsitelläänpä ennakon ensimmäisen osion lopuksi vielä se Valioliigan tähtihankinta eli VAR. Viime kaudella Valioliigassa nähtiin poikkeuksellisen paljon räikeitä tuomarivirheitä. Tämä tulee muuttumaan tälle kaudelle, kun VAR rantautuu viimein maailman suosituimpaan kansalliseen jalkapallosarjaan. Vedonlyönnin näkökulmasta VAR on erittäin tervetullut kaveri, sillä sen myötä kaikkein räikeimpien vääryyksien pitäisi poistua ja ”oikea” joukkue voittaa entistä todennäköisemmin. VAR on ollut jo käytössä monissa muissa sarjoissa ja ensimmäisten tilastoanalyysien perusteella se on pienentänyt aavistuksen verran kotietua. Rankkarien ja sitä myötä myös maalien määrän voisi olettaa kasvavan hieman ainakin aluksi ennen kuin myös Valioliiga-pelaajat tottuvat siihen, että isoveli valvoo erikoistilanteita myöden jokaista pikkukoiruutta.